Uwagi dotyczące projektu rozporządzenia MEN w sprawie przeprowadzanie postępowania rekrutacyjnego

Uwagi dotyczące projektu rozporządzenia MEN w sprawie przeprowadzanie postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018-2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum.
1. Projekt rozporządzenia został oparty na rozporządzeniu MEN z dnia 2 listopada 2015 w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym…
2. W § 3 nie uwzględniono wyniku egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym. Może to oznaczać, że zawiodą się uczniowie, którzy przystępowali do tego egzaminu.
3. W § 4 obniżono liczbę punktów za poszczególne stopnie z zajęć edukacyjnych. Zmniejszono też różnice między nimi. Sądzę, że może się to przyczynić do mniejszego zaangażowania uczniów w zdobywanie jak najlepszych ocen.
4. Zwiększono liczbę punktów za świadectwo z wyróżnieniem. Takie świadectwo będzie bardziej pożądane. Może to zniwelować obawy wyrażone powyżej.
5. W § 6 ust. 2 zwiększono liczbę punktów dla kandydatów, którzy mają więcej niż jedno osiągnięcie w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych
6. W § 7 zwiększono liczbę punktów za aktywność społeczną (wolontariat).
7. W § 8 zmieniono liczbę punktów przyznawanych kandydatom, którzy byli zwolnieni z egzaminu gimnazjalnego na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty. W pkt 4 znacznie zwiększono zamienniki dla części egzaminu z języka obcego nowożytnego, zrównując go z pozostałymi częściami egzaminu gimnazjalnego.
8. Konsekwentnie utrzymano stawkę przeliczeniową w ust. 3 dotyczącym osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty.
9. W § 10 uszczegółowiono zadania komisji rekrutacyjnej. Myślę, że to dobrze.
10. Bardzo odczuwam brak terminów postępowania rekrutacyjnego. Nie ma w tym rozporządzeniu ani słowa o tym. Nie ma także delegacji dla kogokolwiek (np. dla Kuratora Oświaty), żeby te terminy opracował.

Kwestię przeliczania punktów uważam za sprawę drugorzędną. Ważne, że dla wszystkich kandydatów liczy się je tak samo. Marzyłoby się, aby takie zmiany uczniowie znali przed rozpoczęciem roku szkolnego, w którym przeprowadzona jest rekrutacja. Wówczas mają czas na opracowanie strategii, określenia celów itp.
Tak naprawdę, o tym, czy rekrutacja przebiegnie sprawnie decyduje terminarz. Bez niego nie wiadomo, czy uczniowie zdążą dostarczyć wszystkie dokumenty (patrz sprawa zaświadczeń lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu z zeszłego roku) i czy komisje rekrutacyjne zdążą wykonać swoją pracę. Niebagatelna jest też kwestia urlopów nauczycielskich. Jeszcze nigdy nie udało się być w zgodzie z Kartą Nauczyciela. Ciekawe, czy uda się tę sprawę w końcu rozwiązać.

Wiesław Włodarski, matematyk, dyrektor warszawskiego Zespołu Szkół nr 73, w skład którego wchodzi L Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosa, Nauczyciel Roku 2007