Prace domowe – nowa odsłona
Temat prac domowych nieustannie budzi emocje. Zakończyły się formalne konsultacje publiczne projektu regulacji prawnej, ale nie zakończyła się dyskusja we wszystkich kręgach społecznych. Przypominamy niektóre zasoby, wypracowane w minionych latach (wszak temat nie „urodził się” w tym roku!). Obecnie Instytut Badań Edukacyjnych na prośbę MEN przygotowuje materiał instruktażowy dla nauczycieli. Otrzymali od nas wyżej podlinkowane […]
Prace domowe (częściowo) do kosza?
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania zawiera m.in. propozycje Ministerstwa Edukacji, dotyczące zmian w procedurach zadawania prac domowych. Nie uważamy, by kierunek obrany przez MEN był do końca słuszny. Swoje zdanie wyraziliśmy w trybie konsultacji publicznych… w których każda organizacja może wziąć udział: KONSULTACJE . Oto nasze stanowisko: Uwagi do Projektu Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie […]
Edukacja dla pokoju, edukacja dla klimatu
Nasza ekspertka Anna Dzierzgowska, nauczycielka historii i współtwórczyni Społecznego Monitora Edukacji, proponuje zmianę podejścia do edukacji humanistycznej. Najważniejsza misja edukacji to (być może…?) wcale nie pilnowanie, by młode osoby miały głowy nabite faktami, nawet umiejętności praktyczne nie są najważniejsze. Nie jest łatwo uzgodnić tę „najważniejszą” misję edukacji szkolnej. Swoimi poglądami podzielą się nasze ekspertki i […]
Co w trawie ryczy
W czasie wakacji rządzący nie odpoczywali. Nadchodzą liczne zmiany w legislacji oświatowej. Publikujemy przegląd, żeby pomóc nie zagubić się w nowej szkole:
Więzienie za nie wiadomo co…
Dzisiaj kończy się okres konsultacji zmian w prawie, które otwierają ścieżkę odpowiedzialności karnej za enigmatyczne przewinienia.
Nowa czarna szkoła
Grozi nam powrót do PRL-u w najgorszym wydaniu. Jeśli nie zaczniemy protestować już teraz. Wszyscy razem – rodzice i nauczyciele. Jak ofiara staje się sprawcą Zacznę nieco „w bok od tematu”. Jest niekwestionowanym faktem, że wśród sprawców przemocy wobec dzieci i molestowania wielu ma za sobą takie same doświadczenia z dzieciństwa. Ujawnione w sądach, takie […]
Egzamin dla dzieci czy dzieci dla egzaminu?
O egzaminie ósmoklasisty myśli nieuporządkowane snuje Katarzyna Cieciura, nauczycielka i dyrektorka, która nie daje się wpisać w schematy, społeczniczka i wizjonerka.
Rodzice, nauczyciele – dogadajmy się!
Sytuacja w szkołach coraz trudniejsza. Wygląda też na to, że coraz więcej wzajemnych pretensji rodziców do nauczycieli i vice versa. Cierpią, jak zwykle, uczniowie…
Wybieramy Prezydenta: przegląd programów dotyczących obszaru edukacji
Wybierając prezydenta, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się zorientować, co kandydaci na Prezydenta RP proponują w obszarze edukacji. Oto krótki przegląd…
„Rodziny z dziećmi w nowej sytuacji epidemii koronawirusa” – raport z badań
Na czas pandemii najmłodszym odebrano prawo do publicznego wypowiadania się w sprawach ich dotyczących, zawieszona została działalność samorządów i rad młodzieżowych, wolontariatu. Zdani zostali wyłącznie na opiekunów, stali się bezbronni wobec różnych form przemocy domowej.
Ministerialna zagadka: co z tą Podstawą?
W czasie, gdy walczyny nie tylko z chorobą I lękiem przed nią, ale z trudami przestawienia szkoły na zdalne nauczanie, resort edukacji zamiast pomagać, dorzuca kolejną niepewność. Czy nadal obowiązuje realizacja pełnej Podstawy Programowej?
Egzaminów czar…
Po miesiącu oczekiwania z zapartym tchem na informacje o egzaminach wreszcie wiemy. Że… właściwie nadal nic nie wiemy. Że trzeba czekać.
Niedobry nauczyciel!
Niniejszy tekst zapewne będzie kontrowersyjny. Nie twierdzę, że odkryłam kamień filozoficzny, remedium na wszelkie problemy, złotą pigułkę. Postarałam się tylko uczciwie sformułować swój głos w pewnej dyskusji.
Ratujmy Obrzydłówek!!!
Dzięki uprzejmości autora przedrukowujemy artykuł, który ukazał się w kwartalniku „Więź” (02.2019). O co powinno chodzić w zapale reformowania szkół?
Cyrk okrągłego stołu
Cyrk okrągłego stołu Dotarł do nas materiał „przygotowany na czwartą turę obrad okrągłego stołu” (to ta inicjatywa premiera Morawieckiego, odpowiedź na strajk nauczycieli, wytyczająca ścieżkę „ponad podziałami” by ratować polską oświatę). Bezimienni eksperci opracowali wytyczne, jak można przyjąć, skoro to już czwarta tura, to na podstawie jakichś (czyich?) rekomendacji, może nawet jakichś badań (nie […]
Na skraju przepaści…?
Niestety dożyliśmy dramatycznych czasów. Edukacja sięga dna, a to z kolei doprowadza kraj do miejsca, w którym zaczynają się nasze plecy…
LIST OTWARTY DO NAUCZYCIELI albo STRAJK NAUCZYCIELSKI TUŻ PRZED … BRAMĄ MORDORU
Oto kolejny głos, dotyczący obecnej sytuacji. Mimo, iż jest skierowany do nauczycieli, polecamy go zainteresowanym zarówno teraźniejszością, jak i przyszłością edukacji.
Mamy mapę drogową, czyli co zrobić z systemem oświaty…
Zespół Parlamentarny ds Przyszłości Edukacji zakończył trwające ponad rok prace. Sześć podzespołów analizowało sytuację w kluczowych obszarach systemu oświaty, by wysunąć rekomendacje dla tych rządzących, którzy zechcą poważnie potraktować oczekiwania społeczeństwa i pracować nad systemem sprzyjającym uczniom i wspierającym ich rozwój na szczęśliwych i odpowiedzialnych Polaków.
Ile pracuje nauczyciel? Głos dyrektora
Moi pracownicy rozpoczęli akcję strajkową, która formalnie jest wymierzona przeciwko mnie – jako dyrektorowi szkoły i jako pracodawcy…
Bez sztuki na bezdroża
Plastyka, muzyka, zajęcia praktyczno-techniczne. Coraz ich mniej w polskich szkołach. Są traktowane po macoszemu, jak niepoważne dodatki do „prawdziwych” lekcji. Spojrzeć uczciwie na tzw. ukryty program szkoły to dojrzeć, że do edukacji artystycznej nie przywiązujemy znaczenia. Wszak nie podniesie słupków w rankingach…
Plan dla Edukacji – Raport końcowy
Wszystkim zależy na dobrej edukacji. Wielu chciałoby uczestniczyć w procesie wypracowywania decyzji dotyczących jej kształtu. Jak sprawić, by głosy „szarych obywateli” miały szansę nie tylko zabrzmieć, ale trwale w nim zaistnieć?
Karta Nauczyciela: debata wciąż aktualna
Karta Nauczyciela – warto wiedzieć Dyskusja o Karcie Nauczyciela toczy się, rzec można, od samego początku jej powstania, w dwóch nurtach: pierwszy rozważa zasadność samego istnienia osobnego uregulowania prawnego dotyczącego warunków pracy nauczycieli; drugi wypełniony jest po brzegi propozycjami gruntownych modyfikacji czy drobnych poprawek.
Dziel i rządź czyli skarga ziarenka
Wpis na blogu pana Jarosława Pytlaka „Zalewska zawiniła, nauczycieli wieszają” przypomniał mi artykuł, który opublikowałam przed czternastu laty w Gazecie Szkolnej.
Mleko rozlane, czyli dlaczego lepiej dyrektorować w przedszkolu
Pełzająca rewolucja „dobrej zmiany” stopniowo ogranicza autonomię szkół, chociaż nie władza odważyłaby się do tego przyznać. […]
Pociechy zdrowe i bezpieczne, ale czy na pewno i za jaką cenę?
Czy rozporządzenie regulujące warunki BHP w szkołach jest konieczne, czy nie? To kontrowersyjne pytanie. Można argumentować, że szkoła powinna sama tworzyć odpowiednie regulaminy
Jaka może być szkoła jutra?
Zofia Grudzińska: przy wszystkich niefortunnych skutkach pseudo-reformy edukacji, ma ona jedną korzyść: oto jej wdrażanie i związane z nim problemy podsycają publiczne zainteresowanie tematyką.
Debaty gwiaździste
Wszystkim głosom przyświecał wspólny mianownik – „Dobra szkoła to taka, której sukcesem jest człowiek szczęśliwy w efekcie harmonii wszystkich sfer rozwojowych i istnienia.”
Opinia merytoryczna – część wstępna projektu podstawy programowej
Dużo treści, mniej znaczenia. Oczekiwaliśmy spójnego dokumentu.