Dla bezpieczeństwa #skasuj ciastko!

Dla bezpieczeństwa – #skasuj ciastko!

Zdrowy rozsądek, badania naukowe i tzw. „mądrość ludowa” nie zawsze są zgodne w swoich preferencjach i referencjach, ale w jednym punkcie nie ma między nimi rozbieżności: dla większości ludzi najważniejsze jest bezpieczeństwo. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i samo poczucie bezpieczeństwa będzie dla różnych osób zależało od rozmaitych czynników, więc będzie rodziło odmienne potrzeby. Mimo to można śmiało postulować, że dla rodziców najpierwsza jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa swoich dzieci.

O pułapkach sieci do pewnego czasu nie mówiliśmy głośno, teraz jednak można zaryzykować twierdzenie, że tamte czasy są „słusznie minione” i nie tylko poszczególni osobnicy, ale i organizacje społeczne oraz urzędy państwowe robią wiele, by uświadamiać, ujawniać, ćwiczyć od przysłowiowego malucha pewne rozumne nawyki korzystania z błogosławieństw Internetu. Pośród wielu punktów zapalnych w skłóconym narodzie ten należy do nielicznych, w których zwolennicy wszystkich partii mogą i powinni się zgodzić.

Jest też drugi wątek zapewnienia bezpieczeństwa tożsamości – ochrona danych osobowych. Jak wynika z obserwacji FUNDACJI PANOPTYKON , pokłosiem wprowadzenia w zeszłym roku regulacji wynikających z RODO jest wzrost wrażliwości na tę kwestię. Natomiast stosunkowo niewielu ludzi, z niepokojem rozważających, czy nazwisko dziecko powinno znajdować się w dzienniku szkolnym, zdaje sobie sprawę, ile własnych danych dobrowolnie, acz przeważnie nieświadomie, rozsiewamy korzystając z sieci internetowej.

W tej sytuacji trzeba przyklasnąć i promować akcję wspomnianej Fundacji #skasujciastko

Obywatele dla Edukacji wspierają, promują i namawiają, by wszyscy zajrzeli na strony z dostępnymi materiałami. Linkujemy CYFROWĄ WYPRAWKĘ , na której rodzice i nauczyciele znajdą materiały edukacyjne  (nie ograniczajcie się do scenariuszy lekcji, w zakładce BAZA WIEDZY znajdziecie m.in. plakaty i wskazówki dla dorosłych, jak ograniczyć uzależniające funkcje mediów społecznościowych). Zakładka „REKLAMA” odsłoni Wam tajniki działania reklamy internetowej.

Do nauczycieli apelujemy, by w ramach któregoś z punktów podstawy programowej czy zgoła poza nią poświęcili tematowi kilka zajęć, maksymalnie praktycznie.

Rodziców namawiamy, bo wywierali w tej sprawie presję na nauczycieli.

Dyrektorów prosimy, by podjęli się zorganizowania działań ogólnoszkolnych – takie przynoszą największe korzyści.

Zapewnijmy większe bezpieczeństwo sobie i naszym dzieciom!

#skasujciastko