Rozumieć się nawzajem

Czyś rodzic, czy nauczyciel – przeczytaj koniecznie! To głos, kierowany troską o dobro dzieci i młodzieży. Pisze do nas Dorota Łoboda, matka dobrze rozumiejąca problemy edukacji.

Zanim dopadnie nas #koronawirus wykończymy się sami.

❗️Rodzice! Nie atakujcie nauczycielek i nauczycieli za to, że niezbyt sprawnie prowadzą edukację online. System jest do tego nieprzygotowany. Nie da się w dwa dni przestawić na nauczanie zdalne. Część nauczycieli tego nie potrafi, część nie ma w domu odpowiedniego sprzętu. Tak, mnie też nie podoba się przerzucanie odpowiedzialności na rodziców i zadawanie niewyobrażalnej ilości materiału do pracy w domu. Ale zamiast robić burzę na facebooku albo mówić najgorsze rzeczy jakie Wam przyjdą do głowy przy Waszych dzieciach, napiszcie do nauczyciela lub dyrektora o tym co Wam się nie podoba i poproście o zmianę sposobu pracy. I przyjmijcie do wiadomości, że czasem się nie uda.

❗️Nauczycielki i Nauczyciele! Nie pomstujcie na rodziców, nie piszcie na forach, że im się nie chce pracować z dziećmi, nie mówcie z satysfakcją, że dopiero teraz zobaczymy jak trudno jest spędzać czas z naszymi dziećmi i że dopiero teraz docenimy Waszą pracę.
Wielu z nas ją docenia, nie jesteśmy w stanie Was zastąpić nie dlatego, że nam się nie chce. Mamy swoją pracę zawodową, mamy więcej niż jedno dziecko, nie mamy kompetencji do nauczania każdego przedmiotu na dowolnym poziomie.

❗️Pamiętajcie, że w najgorszej sytuacji nie jesteśmy my dorośli tylko nasze dzieci i młodzież. Oni są w wielkim stresie, nie wiedzą co będzie dalej. Wojna między nami nie pomaga. Mamy sytuację nadzwyczajną, zawieśmy broń.

A jak wszystko wróci do normy znów na zebraniach będziemy toczyć boje o prace domowe, wycieczki, składki klasowe i oceny z zachowania.

 

Dorota Łoboda, radna Miasta Warszawy, prywatnie matka dwóch córek, z których jedna w zeszłym roku przeszła „egzamin ośmioklasisty”, a druga w tym roku zaczyna zdawać „maturę”.  Cudzysłowy dlatego, że obu przypadkach zwykłe szkolne egzaminy zamieniły się w prawdziwą szkołę życia!